Ostin Lidlistä kasvoille tarkoitettua aurinkovoidetta, jossa luki Anti-Ageing Sun Screen for Face and Décolleté. Jos voiteet olisivat oikeasti tehokkaita, minulla pitäisi edelleen olla parikymppisen iho.
Kun me neljä samanikäistä ystävystä tapasimme, yksi meistä sanoi, että hänen ylähuulensa on kuin rypytetty karjalanpiirakka. Minun ylähuulessani ei onneksi ole rypytystä.
Kävin eilen kampaajalla, joka sanoi, että hiukseni ovat alkaneet kihartua. Ostin oitis kiharahiuksiselle tarkoitettua shampoota, joka maksoi kolmekymmentä euroa. Aion löytää kiharahiuksisen itseni.
Hesarissa kirjoitettiin hiuksenpidennyksistä, joihin käytetään intialaisten naisten temppeleihin lahjoittamia hiuksia tai jätehiusta, joita kehitysmaiden naiset puhdistavat mitättömällä palkalla. Niitä sitten solmitaan rikkaiden, turhamaisten ja hentohiuksisten länsimaisten ihmisten kuontaloihin.
Kynsistudioiden ja hiuksenpidentämishomman tutkimukseen annettuja apurahoja on kritisoitu, sillä moista tutkimusta on pidetty turhuutena. Yllättäen kauneusbisneksestä löytyy paljonkin tärkeää analysoitavaa. Toivon, etteivät poliitikot pääsisi peukaloimaan sitä, mitä yliopistoissa saadaan tutkia.
Minä vain heiluttelen fiktiivistä kiharapilveäni.
Kuva on otettu läheltä Mältinrannan uimapaikkaa. Sunnuntaina veden lämpötila oli jo 18 astetta ja amatöörit uskaltautuivat uimaan. Humalainen mies hyppi veteen, vaikka hyppiminen kielletään kylteissä. Hän sanoi elävänsä vaarallisesti. Ihmiset eivät tajua, miten matalalla vesi välillä on. Kävelytaidoton pikkulapsi eteni kontaten melkein veteen asti ennen kuin hänen uimassa ollut äitinsä kävi siirtämässä hänet turvallisemmalle etäisyydelle uimapaikasta.

7 kommenttia:
Mältinranta oli sitten Elianderia lämpimämpi. Kävin siellä sunnuntaina. 17 astetta.
Kirsi
Mulle sanottiin pienenä että jos juo paljon pillimehuja, ylähuuli rypyttyy. Sittemmin sain tietää että se onkin perinnöllinen juttu.
Mältinrannassakin oli eilen 17.4.
Hupaisa tuo pillimehu-uhkaus.
Äidilläni oli rypytetty ylähuuli. Minullakin on. Ja karjalanpiirakoita teki äitini ja myös minä. Perinnöllistä siis tuo rypytys. Merja
Vuosi sitten kohistiin(?) kynsistudio-tutkimushankkeesta, jossa halutaan mm. selvittää, millaisia sosiaalisia suhteita hoidon aikana syntyy - tai on syntymättä. Apurahaa haettiin työnimellä "Intiimi marikyyri: feminisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa”. Ja mikäs siinä, kyllähän maailmaan tietoa ja tutkimusta mahtuu! Muuan tuleva Tasavallan Presidentti väitteli aikoinaan aiheesta sosiaaliset suhteet Turun satamassa (tai jotain sinne päin).
Dosentti Riitta Högbackan tutkimus hiuslisäkkeisiin ja peruukkeihin käytettyjen hiusten alkuperästä taas vaikuttaa merkityksellistä muustakin kuin "pelkän" inhimillisen tiedon lisäämisen kannalta. Aika hurjaa, ettei hiusten alkuperä tunnu kiinnostavan oikeastaan ketään! Ylellä julkaistiin aiheesta informatiivinen juttu muuten jo viime heinäkuussa.
Minä olen väitellyt nivelreuman aktiivisuusindekseistä ja remission määritelmistä. Joku voisi ajatella, että se on turhaa sekin. Niitä käytetään lähinnä lääketutkimuksissa, ja ehkä on tärkeää analysoida moisia asioita, etteivät lääkefirmat pysty kaunistelemaan myymiensä tuotteiden tehoa. Ja niillä voidaan noin yleisestikin arvioida hoidon tehoa. Semmoiseen käytin monta vuotta ja pääasiassa se oli mielenkiintoista puuhaa.
Lähetä kommentti