On tarkoitus pyrähtää hetkeksi Helsinkiin. Kulttuurin perässä tietysti. En aio heitellä taiteilijoita esineillä (kts. juttu taidetestaajista baletissa).
Heräsin viideltä ja juna lähtee kymmeneltä. Alan ymmärtää mummoani, joka lähti rautatiasemalle tunteja ennen junan lähtöä. Lopulta kuitenkin tulee kiire. Huono yöuni johtuu aamuisesta lähdöstä ja asioista, joille en mahda mitään.
Kävin influenssarokotuksessa ja rokottaja kysyi, haluanko koronarokotuksenkin. Oli perjantai-iltapäivä ja runsaasti rokotteita oli vedetty ruiskuihin. Koronaokotus ei periaatteessa kuuluisi minulle, mutta otin sen, sillä olen rokotus- ja lääkemyönteinen. Uskon lääketieteeseen.
Käyn edelleen kahvakuulajumpassa. Jumppaan osallistuu mies, joka tekee monet liikkeet sympaattisesti väärin. Ei toksisen maskuliinisesti ollenkaan vaan kivasti.
Jumpan jälkeen kävin uimassa. Olin unohtanut neopreenihanskat ja -sukat, joten uin vain lyhyen lenkin. Kylmä vesi pistelee sormia. Moni seisoo kylmässä vedessä kädet veden pinnan yläpuolelle nostettuina. Veden lämpötilaa mittaava mittari näytti eilen 8.9 astetta.
Lämmitetyssä pukukopissa keskusteltiin hiusten pesemisestä ja eräs iäkkäämpi nainen sanoi, ettei hänen tarvitse pestä hiuksiaan kuin kerran kuukaudessa. Lakanatkin suositellaan vaihdettavaksi useammin.
Sain tähän pölinään kulumaan vajaan vartin. Kohta tulee kiire.
2 kommenttia:
Hyvää ja antoisaa reissua!
Onko Hesassa jokin tietty kulttuuritapahtuma vai nautitko taiteesta ja muusta pidemmän aikaa ja laajemmin?
Uteliasuuttani kyselin koska uskon että saamme lukea myöhemmin reissusta ja siispä odotan siihen asti.
Käyn uimahallin kuntosalilla varhain aamulla, hinta eläkeläiskortilla 1,50 eur kerta. Siellä on aina sama miesporukka, luulen, että ikä pyörii kahdeksankympin korvilla. Ovat hiton kovakuntoisia, tuntevat toisensa ja niillä on tosi hauskat jutut. Yksi laitteli pyöreitä painoja tankoon. ”Mittään et taija tehä, niitä renkaita vaan siirtelet. Onko ne talvi vai kesärenkaat?” Minun pitää yrittää olla kaukana ukoista, muuten alkaa naurattaa.
Aloitin talviuintikauden (koska villakerrasto). Vesi oli seitsemänasteista. Uimahallin kylmäaltaassa on kahdeksan.
Lähetä kommentti