perjantai 22. toukokuuta 2026

Näkemiin!

Visa-korttini ei toiminut Bergenin pääkirjaston kahvilassa. Kävi ilmi, että muidenkaan ulkomaalaisten Visat eivät pelittäneet. 

Kahvila tarjosi minulle kahvin ja croissantin ja liikutuin kyyneliin. Kaupasta olisivat myyneet elintarvikkeet velaksi. ”Maksa huomenna”, nainen sanoi.Täällä ollaan luottavaisia, ainakin kun täti-ihmisestä on kyse. 

Kirjoitustuttuni oli samaan aikaan Tanskassa oppilaidensa, 20 nuoren nälkäisen ihmisen kanssa, eikä sielläkään kortti toiminut. Nyt joku sanoo, että pitää olla kaksi eri pankin korttia. Oli, mutta ei auttanut. 

Kävin elokuvissa katsomassa Paholainen pukeutuu Pradaan. En osaa oikein pitää sitä edes elokuvana, se oli enemmän vaate-esittely. 

Tänään häivyn Bergenistä. Kuusi päivää oli riittävä aika täällä. Lähden laivalla Trondheimiin.

Olen tosi iloinen siitä, että Päivi Hietasesta tuli 13. arkkiatri ja ensimmäinen nainen siinä asemassa. Juuri sopiva henkilö siihen hommaan. Onnea! 

4 kommenttia:

Marjatta Mentula kirjoitti...

No, onpa outoa noitten korttien kanssa. Minulla on aina kortit toimineet ulkomailla, sekä Nordean debit ja credit että S-kortti.

Kiva seurata matkaasi!

Heidi Mäkinen kirjoitti...

Se oli kansainvälinen ongelma ja kesti joitakin tunteja.

Anonyymi kirjoitti...

Minäkin kävin katsomassa tuon Paholaisen. Ihan höttöä, mutta ystäväni ja seuralaisen on opiskellut vaatesuunnittelijaksi ja halusi nähdä ne kretongit.

Heidi Mäkinen kirjoitti...

Ihan hienoja kretonkeja.