Jouluni päättyi tapaninpäivään. Viimeiset suklaakonvehdit söimme joulupäivänä. Lapseni olivat tarkkoja siitä, ettei seuraavaa konvehtikerrosta saa aloittaa ennen kuin päällimmäinen on suoritettu.
Joidenkin joulu jatkuu loppiaiseen saakka. Otan osaa heidän puolestaan.
Joulutähti on pudotellut alimmat lehtensä, amarylliksen nuppu punertuu ja hyasintti tuoksuu hyasintilta.
Hannes-myrsky mylläsi toissapäivänä. Pidän myrskyistä, joten lähdin kävelylle Näsijärven rantaan. Ihailin vaahtopäisiä aaltoja ja katulamppujen valoissa pyöriviä lumihiutaleita. Tuuli yritti riisua vaatteitani, mutta ei onnistunut siinä.
Eilen kaikki rannassa seisova peittyi kirkaaseen jäähän. Puiden oksista roikkuivat lähes tuulensuutaiset jääpuikot.
Tänään pääsin pitkästä aikaa kirjastolle kirjoittamaan. Kirjaston kahvilakin oli auki. Siitä ilosta join pullakahvit. Kuulun arkipäiväihmisiin.
P.S. Veden lämpötila oli eilen 2.6 astetta. Hyvin tarkeni uida.

4 kommenttia:
Minun joulunipa jatkuu vielä loppiaisenkin yli, Nuutinpäivään! 😄
Hyvä homma!
Enemmän minäkin olen arkipäiväihminen. Joulua kuitenkin pidän yllä jollain tapaa loppiaiseen asti. Vielä on tulossa jouluvieraita uudenvuoden ja loppiaisen välipäiviksi, mutta pitäisin kuusen ilman heitäkin sinne 7.1. asti, joskus on ollut jopa Nuutinpäivään 13.1. Kun näkee kovan vaivan joulupuun koristelussa, niin ei viitsi sitä heti purkaa. Heliseviä jouluiskelmiä en oikein siedä edes varsinaisena jouluna, klassista vain, koska se on vahvempaa.
Minulla ei ole joulukuusta, joten voin suhtautua joulun purkuun kevyemmin. Jouluvaloja ja -kukkia kylläkin.
Lähetä kommentti