maanantai 23. helmikuuta 2026

Sinä tarjosit vain salmiakkia


Pirkanmaalla vietetään hiihtolomaa vai mikä sen nimi nykyään onkaan. Urheiluloma? Talviloma? Hermoloma?

Heitin viime kesänä sukseni roskalavalle, joten en voi hiihtää. Pitäisi ostaa uudet hiihtovermeet, mutta kun hiihtämään lähteminen on niin vaivalloista, kun ladulle ei pääse kotiovelta. Sukset voisi kantaa Näsijärven jäälle, mutta jää ennättää sulaa ennen kuin ehdin sinne asti.

Isällä oli tapana testata ovatko sukset sopivat liuttamalla paperipalaa suksen alla samalla kun seisoin suksella. Paperin piti päästä liikkumaan suksen keskivaiheilla, mutta rako suksen pohjan ja lattian välillä ei saanut olla liian leveä, sillä silloin suksi oli liian jäykkä ja pito huono. Monot olivat aina käytettyinä ostetut. Ne aseteltiin siteissä olevien pienten tappien kohdalle. Se oli vaikeaa, sillä jalkineiden pohjissa oli siteisiin sopimattomia reikiä muiden käyttäjien jäljiltä. En arvostanut kierrätystä. 

Olen päättänyt, että laskiaispullakausi on ohitse. "Nuoriso" oli eilen syömässä ja kävin ostamassa jälkiruoaksi laskiaispullat Pyynikin näkötornin munkkikahvilasta (ne pitäisi leipoa itse ja niiden pitäisi olla vegaanisia, mutta en ole täydellinen). Ne pakattiin leivoslaatikkoon. Kun kotona avasin laatikon, pullat olivat möhjääntyneet laatikon toiseen reunaan, kuin olisivat hakeneet turvaa tovereistaan. P irrotteli ne toisistaan ja annosteli jokaiseen pullaan tasapuolisesti kermavaahtoa ja hilloa. Maku ei onneksi ollut kärsinyt kuljetuksesta. 

Neulon blingbling-villapaitaa. Paita neulotaan kahdella langalla, toinen taitaa olla mohairia ja toisessa on sellaisia kilkuttimia, jotka kimaltavat valossa. Kilkutinlanka on s-nasta, sillä se menee jatkuvasti sotkuun. 

  
Kävin perjantaina G Livelabissa kuuntelemassa mainiota bändiä nimeltä Ullalintulampi (laulajan nimi oli Ulla Lintulampi), tykkäsin heidän meiningistään ja sanoituksistaan. 

Heidän jälkeensä esiintyi Liisa Akimof, joka osoittautui mainioksi humoristiksi ja karismaattiseksi esiintyjäksi. Kappaleiden sanat ja välispiikit naurattivat. Musiikillisesti kappale Kevät on kuitenkin artistin ykkösbiisi. Muidenkin sanat olivat mainioita, mutta melodiat hieman monotonisia. Vieressäni istui nainen, joka taisi olla Akimofin suuri fani, sillä hän huusi jokaisen biisin jälkeen "Hyvä Lissu". 

2 kommenttia:

joonasn kirjoitti...

Bändin keulahahmo ja biisintekijä Ulla Lintulampi on lähtöisin Oulusta. Asun Oulussa Lintulammenpuiston vieressä. Kävin myös katsomassa Ullalintulammen duokeikan puolitoista kuukautta sitten, se avasi Oulu2026-juhlavuoden livemusiikkiesitykset remontoidussa ja vasta uudelleen aukaistussa pääkirjastossa. Suosikkibiisini on samastuttava "Alan hommiin".

Heidi Mäkinen kirjoitti...

Minäkin samaistuin siihen. Bändin ensilevy sai kehuja Hesarissa.